Конференцията ще се проведе от 06 до 08 ноември 2019 в НДК, гр. София.
Тази тридневна конференция има за цел да събере на едно място натрупаните до този момент данни, опит, добри практики и предизвикателства в областта на деинституционализацията (ДИ), като същевременно даде възможност на участниците за рефлексия и дебат. В глобалния контекст на тази реформа събитието ще вземе предвид процеса на ДИ в рамките на ЕС, като се съсредоточи върху специфичните му национални характеристики и върху преодоляване на липсващата връзка между натрупани знания и взимане на решения в ДИ.
Конференцията ще представи данни за процесите на ДИ през обединяващия въпрос „Как трябва да инвестираме в промяната, произтичаща от ДИ?“
В рамките на конференцията дискусиите ще бъдат подчинени на три основни под-въпроса:
До каква степен ДИ създава отношения на привързаност и осигурява необходимите условия за развитие на децата?
Къде и как трябва да се правят инвестиции, за да бъдат гарантирани тези взаимоотношения и условия?
Кои инвестиции са ефективни и как измерваме тяхната ефективност?
За да отговори на тези въпроси, конференцията ще:
отвори пространство за размисъл, давайки шанс на участниците в ДИ да се позиционират в тази мащабна и сложна социална промяна;
улесни обмена на знания;
вдъхнови и мотивира участниците да определят стратегическите области за инвестиции в създаването на ефективни механизми за грижи за децата и семействата, основани на доказателства.
Презентатори
Кевин Браун, директор на Центъра по криминалистика и фамилна психология, Университет на Нотингам; Питър Фугъл, директор клинични служби, Национален център за деца и семейства, Ана Фройд, Великобритания; Чарлз Х. Зеена, професор по психиатрия и педиатрия и заместник-председател по детска и юношеска психиатрия в университета Тюлан в Ню Орлиънз; проф. Нейтън А. Фокс, Университет Мериленд, катедра за човешко развитие и количествена методология; Чарлз А. Нелсън III, професор по педиатрия и невронауки, Харвард; Жана Хейнсуърт, Генерален секретар на Eurochild, Робърт Гилиган, професор по социална работа и социална политика, Тринити Колидж, Дъблин; Франк Оберклайд, почетен професор по педиатрия, Университет Мелбърн; д-р Стела Григораш, UNICEF ECARO; Анди Билсън, професор по социална работа, Университет на Централен Ланкашир, Великобритания.
Организатори
Министерство на труда и социалната политика на Република България; Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца, Нов български университет; Фондация „Сийдър“; УНИЦЕФ; SOS Детски селища; Еurochild; „Надежда и домове за децата“; Фондация Лумос.
Участници
В конференцията ще участват експерти със световен изследователски и практически опит в различни области на ДИ: над 200 представители на университети и образователни институции, Европейската комисия, държавни структури, международни и местни НПО, доставчици на услуги, специалисти по детски политики и закрила на детето от цяла Европа, Австралия, Централна Азия и САЩ.
Мнението на родителите и децата ще получи особено внимание.
Ще бъде отделено специално място на млади изследователи в областта на благосъстоянието на децата за представяне на техни данни.
Очакван резултат
Участниците ще се обединят около специфични изводи и насоки за инвестиции в реформата на грижите за деца и увеличаването на капацитета за разработване и прилагане на политики за ДИ, основани на доказателства.
За регистрация: http://www.disofia2019.com/registration-information/